Wonderful Copenhagen

 

I am browsing trough my iPhone images from my last trip to Copenhagen (you can read more about it in this post). I had a little time to walk through the beautiful Nyhavn with it’s fairytale colourful houses, boats, cafes and restaurants filled with laughter and happy summer atmosphere. Nyhavn is a real must when you visit this beautiful city. Be sure that you will find a moment to sit down and have a coffee (or beer) by one of the tables along the harbour, or at the quay and breath in the spirit of this place. It truly is Wonderful Copenhagen.

 

Cudowna Kopenhaga

Przeglądam właśnie zdjęcia z mojego ostatniego pobytu w Kopenhadze (więcej możecie poczytać w tym wpisie), zrobione podczas spaceru po pięknym skrawku Nyhavn, z baśniowo kolorowymi kamienicami, łodziami oraz licznymi restauracjami wypełnionymi gwarem i wakacyjną atmosferą. Nyhavn to obowiązkowy punkt programu, kiedy odwiedza się to piękne miasto. Jeśli pojedziecie do Kopenhagi, koniecznie znajdźcie moment aby wpić kawę (lub piwo) w jednej z nabrzeżnych knajpek, lub chociaż usiąść na moment na brzegu i podelektować się atmosferą tego szczególnego miejsca. To naprawdę jest Wonderful Copenhagen.

 

 

wonderful copenhagen | nyhavn | www.my-full-house | scandinavian blog

wonderful copenhagen | nyhavn | www.my-full-house | scandinavian blog

wonderful copenhagen | nyhavn | www.my-full-house | scandinavian blog
? Kasia Rutkowiak / My Full House

 

 

Share:

10 Comments

 1. 29/06/2016 / 8:25 PM

  It’s beautiful!
  And maybe hard to believe, but I never been there. On top of my list though. I know I can be there in just a couple of hours, but I have never made the time.
  Thank you for the inspiration and wish you a wonderful evening Kasia!

  Natalia xx

 2. Marzycielka
  29/06/2016 / 10:25 PM

  Jak cudnie! Nigdy nie byłam w kopenhadze ale bardzo chciałabym się kiedyś wybrać, bo wiele razy słyszałam, że to bardzo fajne miasto.

 3. Githa Pedersen
  29/06/2016 / 10:38 PM

  Ja.. Der er flot og dejligt at v?re. Flotte billeder?

 4. Marta
  30/06/2016 / 10:24 PM

  Bajka! Tylko czemu tak mało zdjeć??? :)

  • 30/06/2016 / 10:30 PM

   Zdjęć rzeczywiście przywiozłam niewiele, po części dlatego, że Kopenhaga jest dla mnie jak drugi dom, ale też dlatego, że chciałam się skupić na atmosferze miasta, za którym się stęskniłam, bez “pośrednictwa” aparatu.

   • Marta
    30/06/2016 / 10:40 PM

    Nie dziwię się wcale że tęsknisz! Fajny ten drugi dom :) Miłego wieczoru!

 5. Monica
  01/07/2016 / 8:16 AM

  I’ve never been to Copenhagen although the trip has been on my travel list for over a decade. It’s high time to change it, I guess! So I’m just checking the tickets for September (:
  I really like your blog, Kasia. Thank you for all the inspiration, keep going! Monica

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *