bright saturday morning

 

Good morning on a bright Saturday. It is incredible how much better it feels to get up when it’s bright and sunny! As I am writing these words, the sunrays fall on my keyboard and I almost can’t believe the difference that it makes in my mood. I am smiling from ear to ear ever since I woke up.

As the weekend is here, there are no urgent matters and we can all focus on the nice stuff. I decided to finally read the magazines I brought from Denmark recently. These include my favorite interior titles, as well as food and recipe magazines. With that early spring sun, I feel the urge of making something new for the entire family. A nice dinner, or a new kind of cake. Or both? I don’t know yet, but I will find out. Helena is sick (again) and so I hope that a nice meal will lift her mood ane help her recover quicker.

Wishing you all a good weekend!

 

Jasny sobotni poranek

 

Dzień dobry w jasny sobotni poranek! To niewiarygodne, o ile milej się wstaje, kiedy za oknem jasno i świeci słońce! Kiedy piszę te słowa, promienie słoneczne padają na klawiaturę, a ja nie mogę wprost uwierzyć, jak bardzo mi to poprawia nastrój. Uśmiech od ucha do ucha nie schodzi mi z twarzy!

Jako, że mamy weekend, nie ma pilnych planów i możemy się skupić na tym co przyjemne. Zdecydowałam wreszcie nadrobić zaległości prasowe i przeczytać magazyny przywiezione ostatnio z Danii. Wnętrzarskie i kulinarne, będą świetną inspiracją na wolne dni. To wczesnowiosenne słońce sprawia, że mam ochotę ugotować (a może i upiec) coś nowego. Zaraz się zorientuję. Helenka jest (znów) chora, więc mam nadzieję poprawić jej nastrój czymś smacznym.

Dobrego weekendu!

 

 

bright saturday morning | www.my-full-house.com

bright saturday morning | www.my-full-house.com

bright saturday morning | www.my-full-house.com

Copyright Kasia Rutkowiak | My Full House

 

ps. It’s so nice to “bring a friend home”, even if it’s only on the pages of one of your favorite magazines. Reading about Nina Bruun and her fantastic work. You might want to check Nina’s Instagram account as well (right here).

 

Fajnie jest przywieźć do domu koleżankę, nawet jeśli tylko na kartach ulubionego magazynu. Czytam o Ninie Bruun i jej fantastycznej pracy. Jej pełne inspiracji konto Niny możecie obserwować na Instagramie (tutaj).

 

Share:

7 Comments

 1. Mona
  10/03/2018 / 9:03 AM

  A good weekend to you as well and Hope your daughter will get well soon!

 2. Klara
  10/03/2018 / 9:54 AM

  Hugs for Helena, hope she feels better soon!

 3. Sylwia Lew
  10/03/2018 / 10:02 AM

  Pięknego weekendu Kasiu!

 4. Pia W
  10/03/2018 / 1:50 PM

  I’ve read this article about Nina. She’s so talented!

 5. Anka
  11/03/2018 / 11:23 AM

  Ten świecznik mnie zachwyca ale strasznie drogi :(

 6. Paola
  11/03/2018 / 11:52 PM

  I love this cup, where is it from?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *