My Full House Loves – Gurilla Studio

 

The very first time I saw one of Gurilla Studio’s portrait posters on Instagram, I couldn’t stop thinking about it. So I visited the website and I fell in love with even more designs. Gurilla Studio belongs to Gudrid, a young graphic designer from Faroe Islands. She lives in Tórshavn a town with a population of around 15.000 people – one of the smallest capital cities in the world.

I contacted Gudrid to hear a bit more about herself, her work and how it all started. And as I found out – the beginning was rather simple. Gudrid says: “I did my first poster for about 4 years ago when my boyfriend and I bought a house. I started looking for prints and stuff to decorate our walls with. When I didn’t find anything that I liked I started to make my own. When friends and family came visiting they liked them. And I guess everything went from there.”

 

Ulubieńcy My Full House – Gurilla Studio

 

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam na Instagramie jeden z plakatów autorstwa Gurilla Studio, nie mogłam przestać o nim myśleć. Odwiedziłam więc stronę internetową i z miejsca zakochałam się w kolejnych pracach. Założycielką Gurilla Studio jest Gudrid, młoda projektantka graficzna z Wysp Owczyc. Gudrid Mieszka w Tórshavn, malowniczo położonym miasteczku o populacji 15 tys. mieszkańców – jednej z najmniejszych stolic na świecie.

Skontaktowałam się z nią chcąc dowiedzieć się nieco więcej o niej samej i jej pracy. Jak się okazuje, zaczęło się dość prozaicznie. Gudrid napisała mi, że swój pierwszy plakat wykonała mniej więcej cztery lata temu, kiedy wspólnie z chłopakiem kupiła dom. Chciała w ciekawy sposób udekorować ściany, ale nie znalazła żadnego projektu, który by ją zachwycił. Postanowiła więc stworzyć plakat sama. Jak się wkrótce okazało, rodzina i znajomi byli zachwyceni efektem. I tak się wszystko zaczęło.

 

 

 

Gudrid sees herself more as a designer than artist and so she likes to think about her works – more decoration than art. She says “It’s more likely that my next ‘move’ will be a furniture than a painting”. Still, I would not mind having a painting like this one :)

 

Gudrid postrzega siebie samą jako projektantkę, nie artystkę i tak też patrzy na swoje prace – dekoracje, a nie sztukę. “Dużo bardziej prawdopodobne jest, że moim kolejnym krokiem będzie stworzenie mebla, a nie obrazu”, mówi. Mimo to, ja bym się za taki obraz nie…obraziła (śmieszny ten nasz język czasami, tak na marginesie ;)).

 

 

Asked for when she gets her inspiration from, Gudrid says: “My inspiration comes from a lot of things. Colors, people, their story and character. The most important thing for me, especially with my Portrait Collection, is that it makes people feel something. So I take everything away from the person and let only the atmosphere and the unsaid speak”.
Well, it ooks as if it works, as I felt something immediately, when I first saw one of Gudrid’s portraits. What about you? Can you see (and feel) why?
Happy weekend!

 

Zapytana o to skąd czerpie inspirację, Gudrid odpowiada: “Inspirację czerpię z wielu rzeczy. Kolorów, ludzi, ich historii i charakteru. Najważniejsze dla mnie, szczególnie w odniesieniu do kolekcji portretów, jest to, żeby sprawiały, iż oglądający je ludzie coś poczują. Pozbawiam moje postacie wszystkiego z wyjątkiem atmosfery i tego, co niedopowiedziane”.
Cóż, wszystko wygląda na to, że w moim przypadku się udało. Tak jak pisałam, sama z miejsca poczułam to “coś”, pierwszy raz widząc jedną z prac Gurilla Studio. A Wy? Widzicie (i czujecie) to samo?
Dobrego weekendu!

 

 

images courtesy of Gurilla Studio | styling and photography by talented Michiel Bosman 

 

Share:

8 Comments

 1. Carla
  15/03/2019 / 11:11 AM

  So unusual and dreamy. People with no faces, yet dreamy, and not scary at all. Great works, I love them!

 2. Martine
  15/03/2019 / 12:45 PM

  So pretty! I have an eyw on them too 😊

 3. Karolina
  15/03/2019 / 1:04 PM

  Zawsze znajdziesz jakie perełki! Piękne!

 4. Kaja
  15/03/2019 / 10:44 PM

  Przepiekne, mają w sobie jakąś taką tajemnicę!

 5. Julia
  16/03/2019 / 4:09 PM

  Very special indeed and I love them too!

 6. Zack
  16/03/2019 / 6:48 PM

  Now I am thinking about them too! And that beige wall from the second picture is so cool!

 7. Kira
  16/03/2019 / 8:08 PM

  Dreamy portraits, I love them!

 8. RAFAŁ
  20/03/2019 / 9:53 AM

  Zgadzam się! Wyjątkowe! Ty potrafisz wyszukiwać te cuda ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *