Reminiscing the birthday cake

 

Due to the recent holidays and all that was happening, I totally missed sharing some images of our birthday cake. A’s cake to be precise.

We do not eat much sugar, never drink store bought juice nor sodas and generally live a healthy lifestyle. But there are occasions when you just have to have some GOOD cake and my husband’s birthday was one of them. Now, when I am getting back on my healthy path after visiting Greece with all of it’s tzatziki and baklava, I have these pictures to look at, whenever I need something sweet.

Really good thing about this cake was the fact, that it was custom made by a local confectioner, meaning that only the best ingredients were used. Best butter. Best cream. Best sugar. Best chocolate… Enough.

Once again – happy Birthday Baby!

 

Wspominając (najlepszy) tort

 

Przez wakacyjne zamieszanie zupełnie ubiegło mi, aby się z Wami podzielić naszym urodzinowym tortem. No, może nie naszym, a Andrzeja, ale nie o to chodzi.

W naszej diecie nie ma dużo cukru. Nie pijamy kupnych soków, o napojach gazowanych nie wspomnę. Ogólnie rzecz biorąc żywimy się dość zdrowo, ale są momenty, kiedy słodki grzech jest więcej niż usprawiedliwiony. Taką okazją do grzeszenia były niedawne urodziny mojego Męża. I teraz, kiedy dochodzę do siebie po talerzach tzatziki i pysznej greckiej baklavie, zdjęcia te są w sam raz, aby zaspokoić chęć na coś słodkiego. I muszą wystarczyć.

Co do samego tortu, został wykonany na specjalne zamówienie przez Zosię z Się Upiekło. Dzięki temu nie tylko mogłam zadecydować o bardzo konkretnym smaku i składzie, ale też miałam pewność, że do produkcji tortu użyte zostały najlepsze masło, cukier, czekolada czy śmietana. O tyle mi lżej (na sumieniu) ;)
Zosia wie, jak sprawić radość, a ja mogłam być dumna z niespodzianki, nie spędzając jednocześnie wielu godzin w kuchni (podczas upałów). Się Upiekło to z pewnością nasz najlepszy przepis na tort.

Raz jeszcze – wszystkiego najlepszego Kochanie!

 

 

najlepszy tort | birthday cake | www.my-full-house.com

najlepszy tort | birthday cake | www.my-full-house.com

najlepszy tort | birthday cake | www.my-full-house.com

copyright Kasia Rutkowiak | www.my-full-house.com | any unauthorised use prohibited

oak tray / dębowa taca – The Oak Men, porcelain / porcelana – Royal Copenhagen, placemats / podkładki – Rosendahl, candleholder / świecznik – by Lassen, lampa / lamp – LE KLINT

 

Share:

6 Comments

 1. 04/09/2018 / 10:55 AM

  Woooooow, przepiękny!

 2. Fabia
  04/09/2018 / 11:52 AM

  I love everything about this scene, the cake (yum!) and the mood you made with a simple tray, candlelight and beautiful porcelain. Is there any chance I could get this porcelain in France? The blue shade is perfect

 3. Annabelle
  04/09/2018 / 1:01 PM

  Love this LAMP

 4. Kimmie
  04/09/2018 / 6:18 PM

  So yummy looking and that porcelain is to die for!

 5. Patrycja
  04/09/2018 / 8:22 PM

  Ja jestem na diecie, nie bawię się tak!

 6. Pola La
  05/09/2018 / 8:17 PM

  Ciasto super, ale ta lampa! Aaaaaaaa!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *