Terazzo details for your home

 

Do you already have a terazzo detail in your home? According to trends, you should! Terazzo trend has been around for quite some time, and more and more companies incorporate this material, or print, into their collections. Real terazzo can be seen on table tops (or bottoms), trays, candleholders and other decorative items, while the print can be found on just about anything. I have no idea if terazzo hype can get more popular than the marble one but I have my personal favorite amongst these two. No matter what, it is definately worth the attention. I did gather some terazzo inspiration below. Let me know if you have any favorites?
Have a lovely Friday, dear all!

 

Domowe dodatki z lastryko

 

Macie już w domu coś z lastryko? Zgodnie z trendami, powinniście. Lastryko powraca do łask i nie mam na myśli nagrobkowych płyt (tak, też mam to skojarzenie). Ten charakterystyczny materiał jest teraz używany do produkcji mebli i dodatków, a jego wzór drukowany na tekstyliach i wyrobach papierniczych, jak nigdy przedtem. Nie wiem, czy moda na lastryko może przebić modę na marmur, tu mam swojego faworyta. Z pewnością jest warta uwagi. Nie trzeba od razu montować blatu kuchennego, albo kłaść lastryko na podłodze (choć świetnie się nadaje do kuchni lub lazienki), wystarczy drobiazg. Poniżej kilka ciekawych inspiracji w tym temacie.
Dobrego piątku!

 

 

1., 8. – Erat series from Lucie Kaas / seria dodatków ERAT marki Lucie Kaas (sklepy: Amazing Decor, House Shop, Moaai)

2.  computer sleeve / pokrowiec na komputer – Wouf

3. metal tins / metalowe puszki – Ferm Living

4. Terra table / stolik Terra – Normann Copenhagen

5. Terazzo bedding / pościel Lastryko – Mumla

6. Terazzo lamp / lampa Terazzo – Hubsh

7. Backpack / plecak – 6society

9. Wallpaper / tapeta – Ferm Living

 

 

Share:

6 Comments

 1. 13/07/2018 / 7:44 PM

  Thank you for this “Terazzo-Collection”. I already have some terazzo trays at home but I’m really in love with all products of the Erat series.
  Your pictures are always a great inspiration and I like your style.
  Best wishes, Sandra

  • 17/07/2018 / 6:31 AM

   Thank you Sandra! I am glad that you like the Terazzo inspiration! Erat series is a very nice one, when it comes to the subject. I am very happy to hear that you find my inspiration worth following. Best from Warsaw!

 2. 14/07/2018 / 9:46 PM

  Ja mam niezmiennie od prawie 40 lat posadzkę z lastryko i całe schody na starej, poczciwej nieremontowanej never klatce schodowej w poPRLowskim bloku. Czy to się liczy? ;)))

 3. Ania
  16/07/2018 / 5:48 PM

  A ja nie mogę się przemóc, dla mnie lastryko to albo nagrobek, albo posadzka w holu szkolnym. Jedno i drugie zle mi się kojarzy :P

  • 17/07/2018 / 6:32 AM

   Hehe, mam trochę podobnie, choć widziałam kilka projektów, które bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *