Let the music play

 

It’s been almost four weeks since the kids went away. It is so quiet here. To fill in the (white) walls with some sound, we play music. Almost all the time. We start early in the morning, after waking up, and so the sounds of music continues till late, with some small breaks to catch up with the recent situation in Poland. We play jazz, funky, reggae, rock and pop, all depending on our mood. I am trying to catch up with the latest music trends, but also “undust” some old hits and bands. It feels so nice to open my eyes, get coffee served to bed and listen to some nice sounds, while trying to wake up. What do you listen to these days?

 

Muzyka od rana do wieczora

 

To już prawie cztery tygodnie odkąd dzieci wyjechały! Jest tak cicho bez nich. Aby wypełnić (białe) ściany dźwiękiem, słuchamy muzyki. Prawie cały czas. Zaczynamy rano, po przebudzeniu, i przez cały dzień (jedynie z przerwami na wiadomości o tym co dzieje się obecnie w kraju) mieszkanie wypełnia muzyka. Gramy jazz, funky, reggae, rock i pop, w zależości od nastroju i pory dnia. Staram się nadrobić muzyczne zaległości, ale i odświeżyć stare hity i wykonawców. Tak fajnie jest otwierać oczy, dostawać kawę do łóżka i budzić się powoli przy dźwiękach muzyki.
Czego słuchacie tego lata?

 

 

Let the music play | www.my-full-house.com | Top Scandinavian Interior and Lifestyle blog

Let the music play | www.my-full-house.com | Top Scandinavian Interior and Lifestyle blog© Kasia Rutkowiak / My Full House

Speaker / głośnik – Beolit17 – Beoplay, lamp / lampa –  VP3 Flowerpot &tradition, chair / krzesło – Series 7 Fritz Hansen (do kupienia w Scandinavian Living)

Share:

6 Comments

 1. Kinga
  26/07/2017 / 9:40 AM

  Choruję na ten głośnik. Powiedz Kasiu, polecasz? A kolor? Jak kurz? Tak wzdycham do niego od paru tygodni i nie wiem co robić. Jasny tez jest piękny i zastanawiam sie czy nie bardziej praktyczny? Miłego dnia!

  • 28/07/2017 / 3:17 PM

   Głośniki Beoplay zdecydowanie polecam, wszystkie. Ten do domu, A1 bardziej na podróże. Kolor się sprawdza, choć z pewnością jasny będzie bardziej praktyczny jeśli chodzi o kurz. Utrzymanie w czystości nie stwarza problemów więc kierowałabym się raczej gustem.

 2. Monia
  26/07/2017 / 11:02 AM

  Zastanawiam się nad tym samym co Kinga i tez będę wdzięczna za informacje (:

 3. Sam
  27/07/2017 / 8:02 AM

  I love that bedside setting.
  We listen to all kinds of music here at home as well, I like older stuff like cool and the gang or bee gees ;) My kids call me older than old :-P

  • 28/07/2017 / 3:14 PM

   To think that Beyonce will mean the same to my girls as Tina Turner means to me makes me laugh ;)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *