Two homes

 

That might be a strange thing to say, but sometimes, in the coziness of my home, I wish I was somewhere else. Most people, those who happen to have one home, can have it difficult to understand. Born and raised in Poland, I spent the majority of my grown up life in Denmark, so now, after my “homecoming” I really miss it sometimes. When it happens, I wish I could just snap my fingers and wake up in Copenhagen, even if only in a hotel room. That being said, hotels do matter and I am happy for the one I found – the Kong Arthur Hotel at Nørreport. Right now I am browsing pictures from my last trip to Copenhagen and hoping to go back soon.

A more detailed post about the Kong Arthur Hotel can be found here.

 

Dwa domy

 

Może to dziwnie zabrzmi, ale czasami, siedząc w zaciszu mojego domu marzę o tym, aby znaleźć się zupełnie gdzie indziej. Większość ludzi, posiadających jeden dom, może tego nie rozumieć. Urodzona i wychowana w Polsce, większość dorosłego życia spędziłam w Danii, dlatego teraz, po powrocie do kraju, czasami bardzo tęsknię za moim drugim domem. I kiedy tak się dzieje, chciałabym móc jak za pstryknięciem znaleźć się w Kopenhadze, choćby w hotelu. Dlatego hotel ma znaczenie, a ja cieszę się z tego, który jakiś czas temu znalazłam – Kong Arthur Hotel w dzielnicy Nørreport. Przeglądam sobie więc zdjęcia z ostatniej wizyty w Kopenhadze, z nadzieją na rychły powrót.

Więcej informacji o hotelu Kong Arthur znajdziecie w tym poście.

 

 

 

Kong Arthur Hotel

Kong Arthur Hotel | www.my-full-house.com

Kong Arthur Hotel | www.my-full-house.com

Kong Arthur Hotel | www.my-full-house.comCopyright Kasia Rutkowiak / My Full House

 

Share:

6 Comments

 1. Karen
  11/04/2017 / 9:22 AM

  I understand you so well. Used to live in Switzerland and I really miss it now, after getting back to DK. Good that it’s not more fare away than just a couple of hours on a plane. Enjoy your day! K

 2. Annie
  11/04/2017 / 11:05 AM

  What a nice place!

 3. Lucyna
  11/04/2017 / 2:29 PM

  Zazdroszczę Ci tej Kopenhagi! Bardzo chciałabym tam kiedyś pojechać a jeśli to zrobię postaram się wypróbować ten hotel, bo wyglada mega. Miłego dnia!

  • 12/04/2017 / 4:04 PM

   Trzymam kciuki, ale nie za to, aby Ci się “udało” pojechać, ale żebyś zrobiła to jak najprędzej :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *